Tel: 0907 542 411 ; E-mail: asistentky@predporodna-priprava.sk

Dýchanie pri pôrode – Ako správne dýchať počas pôrodu

Brušné dýchanie pri pôrode

Brušné dýchanie pri pôrode budete potrebovať v prvej dobe pôrodnej počas kontrakcií. Nádych počas kontrakcie Vám pomôže okysličiť krv a tým uvoľniť bolesť, ktorá je spôsobená nedostatkom kyslíka vo svalovine maternice. Súčasne dodávate dostatok kyslíka svojmu dieťatku, ktoré ho má počas kontrakcie menej.

Nácvik brušného dýchania

Ležíme na chrbte, dolné končatiny sú pokrčené, chodidlá oprite o podložku, mierne od seba. Jednu dlaň si voľne položte na bruško, druhú na hrudník (pre kontrolu, či dýchate správne). Pomaly sa začnite nadychovať nosom do bruška, nadýchnutie je plynulé na 5 dôb, dlaň ruky sa pomaly zdvíha spolu s brušnou stenou. Ruka, ktorá leží na hrudníku, by mala zostať v pokoji. Vydychujte s pootvorenými ústami, tak isto na 5 dôb. Postupne môžete predlžovať nádych a výdych na 8 až 10 dôb. Dlaň ruky leží na brušku len voľne, netlačte naň. Nádych a výdych musí byť plynulý. Ako náhle zvládnete brušné dýchanie v polohe na chrbte, pokračujte v precvičovaní vo všetkých polohách ( na boku, v sede i v stoji).

Psíčkove dýchanie pri pôrode

Psíčkove dýchanie pri pôrode budete potrebovať ku koncu prvej doby pôrodnej. V priebehu kontrakcie (sťahu, bolesti) žena pociťuje nutkanie na stolicu, pôrodné cesty  však nemusia byť dostatočne otvorené, a preto pôrodná asistentka alebo lekár vyzve mamičku, aby ešte netlačila. Mamička na prekonanie tohto okamihu použije psíčkove dýchanie. Ide o rýchle povrchové, plytké dýchanie pri pôrode. Ako keby sme dýchali len do krku, nejde o rýchly nádych a výdych do pľúc. Týmto dýchaním sa vylúči hlboký nádych, po ktorom by žena počas nutkania na tlačenie reflexne začala tlačiť. Názvu pre psíčkove dýchanie hovoríme preto, že sa podobá rýchlemu dýchaniu psa s otvorenou tlamou a vyplazeným jazykom.

Nácvik psíčkoveho dýchania

Pri nácviku toho dýchania sa osvedčila tzv. koleno prsná poloha. Kľaknete si, mierne rozkročmo, hlavu oprite o predlaktie. Najprv sa snažte rýchlo povrchovo nadychovať a vydychovať. Toto vykonávame najprv 10, 15, 20 sekúnd. Zvládnuť toto dýchanie neje jednoduché. Je potrebné myslieť aj na to, že pri ďalšom nácviku môže dôjsť ku alkalóze organizmu (rýchle povrchové dýchanie vedie ku nadmerným stratám oxidu uhličitému v krvi). K príznakom patrí necitlivosť končatín, mdloby a pocit neschopnosti chytiť dych.

Zadržanie dychu

V druhej dobe pôrodnej, v dobe vypudzovanej je potrebné, aby sa žena vedela správne nadýchnuť do pľúc a zadržať dych. Pri správnom nádychu pľúca zväčšia svoj objem, zatlačí na bránicu. Tá pomáha zvýšiť účinnosť tzv. brušného lisu, ktorý spolu s kontrakciou pomáha vypudzovať plod von. (Brušný lis je tvorený plochými svalmi brucha, ktoré tvoria stenu brušnej dutiny – šikmé svaly, pozdĺžny a priečny sval).

Nácvik zadržania dychu

Ležíme na chrbte, ruky sú vedľa tela, chodidlá opreté o podložku. Z hlboká sa nadýchnete do pľúc ( musíte vidieť, ako sa Vám zdvíha hrudník) a zadržte dych na 10 sekúnd. Potom vydýchnite. Postupne pri ďalších cvičeniach predlžujte dobu zadržania dychu na 20, 30 sekúnd až na 1 minútu. Počas pôrodu však žena väčšinou nevydrží zadržať dych na 1 minútu a celú dobu tlačí. Preto sa musí naučiť tzv. pred dýchnuť alebo pri dýchnuť.

Nadýchnite sa a zadržte dych. Vo chvíli, keď máte pocit, že s dychom nevystačíte, znovu krátko, rýchle nadýchnite a nevydychujte.

Pred dýchnutie a tlačenie

Znovu sa nadýchnite, zadržte dych a ako náhle nemôžete dych zadržať, sprudka vydýchnite a okamžite sa nadýchnite znovu. Uvádza sa, že v priebehu jednej kontrakcie počas pôrodu, ktorá trvá 1 až 2 minúty, môže žena 2x pred dýchnuť. Žena počas jednej kontrakcie by mala vedieť zatlačiť tri krát silno a čo najdlhšie s dychom vydržať. Keď kontrakcia ustupuje, už netlačíme, pretože tlačenie prestáva mať efekt.