V druhej dobe pôrodnej dochádza k narodeniu bábätka.
Začína sa zájdením bránky (spotrebovaním kŕčka maternice), ktorá sa otvorila na potrebných 10 cm a končí sa porodením dieťatka.

V tejto fáze pôrodu sa mamička nachádza už na pôrodnej posteli, leží v polosede, nohy má vyložené na stojančekoch, otecko alebo iná sprevádzajúca osoba stoja pri hlave mamičky a pomáhajú jej tlačiť.

Na rozdiel od prvej doby pôrodnej, kde kontrakcie predýchavame, v druhej dobe pôrodnej využívame kontrakcie na vytlačenie dieťatka. Na čas, keď môžeme tlačiť nás upozorní pôrodník, pôrodná asistentka, alebo nás na to upozorní naše vlastné telo a to formou tlakových kontrakcií, kedy pociťujeme tlak na konečník.
Tlačíme iba počas kontrakcie, keď kontrakcia skončila, relaxujeme a dýchame hlboké bránicové dýchanie na uvoľnenie a okysličenie organizmu.
Počas celého pôrodu (tlačenie,dýchania,polohovania) Vás budú usmerňovať pôrodné asistentky a lekár – pôrodník.
Keď prichádza kontrakcia, pôrodná asistentka, alebo lekár vyzve mamičku, aby zatlačila smerom na konečník. Na túto výzvu mamička urobí jeden hlboký hrudníkový nádych, zadrží dych, zavrie si oči a začne tlačiť pomocou priameho brušného svalu celou silou na oblasť konečníka /ako keby chcela nafúknuť balón v brušku/. Tlačiť by mala aspoň 15- 20 sekúnd, potom mamička urobí výdych a znovu hlboký nádych a pokračuje v tlačení. Pri tomto tlačení jej pomáha aj manžel, a to tak, že stojí pri mamičkinej hlave, drží ju okolo ramien a pomáha jej tlačiť. Počas jednej kontrakcie by mala mamička výdatne zatlačiť aspoň 3 krát.
Kontrakcia sa skončila, mamička relaxuje a dýcha , manžel môže poutierať mamičke pot z čela, navlhčiť pery mokrou vreckovkou, slovne ju povzbudzovať.
Ak mamička dokáže naplno využiť kontrakciu na tlačenie, môže sa dieťatko narodiť po troch, štyroch kontrakciách
Dĺžka druhej doby pôrodnej sa pohybuje od 5-10 minút až do 20.minút.
Epiziotómia – nástrih hrádze, mamičky sa jej veľmi boja.
Nástrih hrádze závisí od viacerých okolností:
A: od prirodzenej výšky hrádze, ktorá sa ukáže až pri prerezávaní hlavičky
B: od elasticity hrádze (podporujeme ju masážou hrádze od 34týždňa tehotenstva olejčekom)
C: od veľkosti plodu a možného ohrozenia plodu hypoxiou (nedostatkom kyslíka) počas druhej doby pôrodnej a nutnosti, čo najrýchlejšie bábätko porodiť, alebo pri operačnom ukončení II. doby pôrodnej (kliešte, vákuumextraktor).
Nie je pravda, že je prirodzenejšie nech sa mamička roztrhne a potom sa všetko zahojí. Pôrodník robí nástrih hrádze len vtedy, keď ho musí urobiť.
Za hodinu a minútu narodenia dieťatka sa považuje ten čas, keď je porodený celé bábätko a nie len jeho hlavička.
Dieťatko po narodení nie je krásne ružové, ale je modré, fialové, môže byť otlačené, vymočené od plodovej vody, má na sebe mázok, zbytky krvi, jemné chĺpky, stopy po plodovej vode.

Do 30 minút po narodení dieťatka je vhodné dieťatko priložiť na prsník a kožu / bonding/ avšak dieťatko musí byť po narodení v poriadku a nepotrebuje žiadnu intenzívnu lekársku pomoc pri adaptácii.
Priloženie na kožu a prsník má niekoľko významov:
A: dieťatku sa vybavia nepodmienené reflexy – sací a hľadací
B: naštartuje sa dojčenie
C: pri podráždení bradavky sa začne vylučovať hormón oxytocín, ktorý pomáha pri odlučovaní placenty
D: vytvára sa väzba medzi matkou a narodeným dieťatkom
Ak na pôrodnej sále robia bonding a pri konkrétnom pôrode sú na bonding optimálne predpoklady, tak sa dieťatko ukladá na bruško mamičky hneď po pôrode čas ktorý uznajú za vhodné novorodenecké sestričky v kontakte skin to skin. Dieťatko aj mamička sú spolu zakrytí a zabraňuje sa podchladeniu dieťatka (mamička dieťatko zohrieva vlastným telom).
Neskôr si dieťatko preberie detský lekár a sestrička a odnesú ho na novorodenecký box, ktorý sa nachádza na pôrodnej sále, kde sa dieťatko uloží na lôžko a lekár dieťatko vyšetrí, potom sa zváži, zmeria a označí číslom aj menom. To isté číslo dostane aj mamička na ruku.
Dieťatko sa po pôrode hneď nekúpe.
Je dobré, keď máte v tomto čase už záväzne vybraté meno pre naše dieťatko.
Prestrihnutím pupočnej šnúry sa skončila druhá doba pôrodná.
V prípade zdravotných ťažkostí mamičk a zlej adaptácie dieťatka po pôrode je uprednostnená pred bondingom primeraná odborná lekárska starostlivosť, ktorá musí byť poskytovaná ihneď po pôrode či už dieťatku alebo matke.