
Prsník sa počas života vyvíja a mení. V detstve nie je v podstate žiadny rozdiel medzi mužským a ženským prsníkom, dievčenské prsníky sa začínajú formovať až v puberte.
Konkrétne prejavy sú: zväčšenie pŕs, vplyvom estrogénu sa zväčšuje bradavka a prsný dvorec. S množstvom ukladajúceho sa tuku rastie prsník a vyvíja sa zložitý systém kanálikov a lalôčikov. Prsníky sa menia aj počas menštruačného cyklu ženy – nemajú rovnakú veľkosť, tvar, konzistenciu a citlivosť, pretože reagujú na zmeny hladín hormónov v tele.
Každá žena vníma tieto hormonálne výkyvy inak, vo všeobecnosti však väčšina udáva tesne pred menštruáciou pocit plnosti a citlivosť prsníkov na dotyk. Všetky zmeny, ktoré žena počas svojho menštruačného cyklu pociťuje, sú úplne normálne a sú prirodzenou súčasťou hormonálnych zmien v tele. Pri otehotnení dochádza v prsníkoch vplyvom rastu hladiny estrogénu ku zmenám, kanáliky a lalôčiky rastú a ich počet sa zväčšuje. Zvyšuje sa aj objem tukového tkaniva, silnie prísun krvi, zväčšuje sa a tmavne prsný dvorec. Na konci lalôčikov začínajú vznikať pupienky a práve v nich sa tvorí mlieko. Tok tejto tekutiny je vyvolaný satím a obsahuje 88% percent vody, 7% cukru, 4% tuku, 1% bielkovín. Satie stimuluje nervy v bradavke k vylučovaniu hormónu prolaktínu, ktorý spúšťa tvorbu mlieka.

Tehotenstvo znamená pre prsník v podstate oddych, oproti neustálym zmenám počas menštruácie.
Po neustálej „aktivite“ v mladšom a strednom veku sa prsník nakoniec ustáli v menopauze. Vplyvom znižujúcej sa hladiny hormónov sa kanáliky v prsníku zmenšia, až nakoniec vymiznú. Prsník stráca svoj objem a podiel tuku voči žľazovému tkanivu sa zvyšuje.
Prečo si robiť samovyšetrenie prsníkov?
Medzi ochorenia, ktorých sa ženy právom obávajú, patrí rakovina prsníka. Toto zhubné ochorenie sa dá odhaliť v počiatočnom štádiu, čo významne zlepšuje vyhliadky na úspešnú liečbu. Napriek tomu, že podľa prieskumov vedia o možnosti samovyšetrenia prsníkov až tri štvrtiny žien, vykonáva si ho len 10 % žien.
Hlavným cieľom samovyšetrenia je pritom práve prevencia obávanej choroby a snaha odhaliť včas prípadné problémy alebo zmeny. Často si ich totiž ženy odhalia ako prvé samy, keďže svoje prsia poznajú a môžu si ich kontrolovať pravidelnejšie, ako navštevujú gynekológa.
Hrčky či iné abnormality v prsníku môžu byť nezhubné – benígne, alebo zhubné – rakovinové, malígne. Našťastie, väčšinu nálezov v prsníku nemá na svedomí rakovina. Môžu vznikať v dôsledku prirodzených hormonálnych zmien počas menštruačného cyklu, po infekcii, poranení, ale aj v dôsledku užívania niektorých liekov.
Základné pravidlá samovyšetrenia prsníkov
Samovyšetrenie prsníkov by si mali robiť všetky ženy:
nad 20 rokov raz za tri mesiace
nad 30 rokov každý mesiac, a to asi 3.-4. deň po skončení menštruácie, keďže vtedy je najmenšia pravdepodobnosť, že by boli prsníky zdurené či bolestivé
ženy v klimaktériu tiež každý mesiac, najlepšie v rovnaký deň v mesiaci
Pokiaľ máte nepravidelný menštruačný cyklus alebo nemáte menštruáciu v dôsledku gynekologickej operácie, zvyknite si robiť vyšetrenie vždy v rovnaký deň v mesiaci, ktorý si jednoducho zapamätáte.
Samovyšetrenie si môžu robiť aj ženy, ktoré sú tehotné a rovnako dojčiace ženy – tie by si mali prsníky kontrolovať po dojčení alebo použití odsávačky, aby bolo v prsníkoch čo najmenšie množstvo mlieka a vyšetrenie bolo jednoduchšie a pohodlnejšie.
Pri samovyšetrení si prehmatávaním skontrolujete prsníky v stoji a v ľahu v rôznych polohách a prezriete si ich v zrkadle, aby ste odhalili akékoľvek zmeny ich vzhľadu. Najlepšie je, ak si správnu techniku vyskúšate a nacvičíte pod vedením lekára.
Ak ste si samovyšetrenie ešte nerobili, robte si ho počas prvého mesiaca každý deň – prsníky sa totiž v priebehu menštruačného cyklu menia. Keď sa s nimi zoznámite a budete vedieť, ako kedy prirodzene vyzerajú, budete ľahko vedieť odhaliť akúkoľvek zmenu a upozorniť na ňu lekára.
Nezabúdajte, že aj keď môže byť správne vykonávané samovyšetrenie spoľahlivé, nemalo by nahrádzať preventívne prehliadky u gynekológa a pravidelné mamografické či ultrazvukové vyšetrenie.
Ako si samovyšetriť prsníky
Vyzlečte sa do pása, postavte sa pred zrkadlo a pozorujte sa.
V každej polohe vyšetrite celý prsník od kľúčnej kosti až po spodnú líniu prsníkov a od podpazušnej jamky k hrudnej kosti.
Najprv prsníky pohľadom skontrolujte v stoji pred zrkadlom, a to v nasledujúcich polohách, pričom si ich vždy prezrite spredu aj z oboch strán a pozorujte, či sa nejako zmenil vzhľad prsníkov alebo kože. Ruky pomaly zdvihnite nad hlavu. Sledujú prsníky tento pohyb? Sú obe bradavky v rovnakej výške?
Ruky voľne spustite pozdĺž tela
Ruky dajte za hlavu
Ruky dajte vbok
Predkloňte sa a ruky nechajte voľne spustené visieť
Jeden prsník môže byť o trochu väčší ako druhý. Nie je to nič neobvyklé. Všímajte si, či je farba kože, bradaviek a dvorcov oboch prsníkov rovnaká, či koža nie je v niektorej časti prsníka vrásčitá, vydutá alebo vtiahnutá, či na bradavke alebo jej dvorci nie sú prítomné zmeny podobné ekzému a či sa niektorá bradavka nevťahuje do prsníka.
Rovnakú pozornosť venujte aj podpazušnej jamke. Končekmi prstov hmatajte v podpazuší. Všímajte si zmeny lymfatických uzlín, najmä ich veľkosť a tuhosť.
2. Po vyšetrení pohľadom nasleduje vyšetrenie pohmatom. Začnite v stoji. Každý prsník vyšetrite bruškami troch stredných prstov, krúživými pohybmi, od hornej vonkajšej štvrtiny v smere hodinových ručičiek smerom k bradavke. Povrchové vrstvy prsníka vyšetrite jemným tlakom a potom výraznejším tlakom skontrolujte hlbšie vrstvy tkaniva. Nezabudnite na oblasť pod i nad kľúčnou kosťou a tiež oblasť pazuchy. Všímajte si každú zmenu, ktorú ste nespozorovali pri predchádzajúcom vyšetrení.
3. Po prehmataní prsníkov jemne zatlačte na bradavky a pozorujte, či z nich niečo nevyteká.
4. Pri sprchovaní sa namydlite – jemne namydlené prsty budú lepšie kĺzať po pokožke. Zdvihnite pravé rameno a dajte ruku za hlavu, ľavou rukou si prsník vyšetrite. Potom vyšetrite pravou rukou ľavý prsník. Prsníky znovu prehmatávajte bruškami prstov – nie len končekmi – rovnakým spôsobom, ako pri vyšetrení v stoji.
5. Ľahnite si na chrbát – v tejto polohe sa prsné tkanivo rozprestrie na hrudníku, vďaka čomu má malú hrúbku a bude pre vás omnoho jednoduchšie prehmatať prsníky dôkladne. Podložte si vyšetrovanú stranu malým vankúšikom a opäť bruškami troch stredných prstov vyšetrite oba prsníky po jednotlivých štvrtinách. Opäť vyšetrujte ľavou rukou pravý prsník a naopak. Na záver prehmatajte aj uzliny v podpazuší a okolí kľúčnej kosti.

Ak ste pri samovyšetrení zistili akúkoľvek zmenu v porovnaní s predchádzajúcim vyšetrením, nepodceňujte ju a vyhľadajte lekára, ktorý zariadi kompletné vyšetrenie pomocou modernej vyšetrovacej techniky.
Aj v zdravých prsníkoch sa prirodzene objavujú rôzne zhrubnutia či hrčky. Pri pochybnostiach, či ide o prirodzené alebo novovzniknuté útvary, vám môže pomôcť prehmatať aj druhý prsník – pokiaľ nájdete rovnaký typ hrčky či zhrubnutia na rovnakom mieste aj v ňom, pravdepodobne sú oba prsníky v poriadku. Zvýšenú pozornosť venujte najmä hrčkám, ktoré sa zdajú výrazne tvrdšie, ako ostatné tkanivo prsníka. Pokiaľ pri samovyšetrení prsníkov nájdete čokoľvek, čo vás znepokojí, navštívte gynekológa. Nemusíte však hneď panikáriť – až 8 z 10 nálezov v prsníku je nezhubných.
Každý z nasledujúcich príznakov však napriek tomu patrí do rúk lekára:
zmena tvaru a veľkosti prsníka (asymetricky)
bolesti prsníka
novovzniknutá hrčka v prsníku, tvrdý útvar v prsníku
výtok z bradavky, opuch, tzv. príznak pomarančovej kôry
zmeny bradavky, vťahovanie bradavky, kožné zmeny bradavky
kožné zmeny na prsníku, napríklad jamky na koži
sčervenanie prsníka
vťahovanie kože prsníka
zväčšenie lymfatických uzlín v podpazuší alebo nad kľúčnymi kosťami
neobvyklé zväčšenie či poklesnutie jedného prsníka