Tehotné ženy by mali cvičiť. Samozrejme tehotenstvo nie je choroba a preto nie je potrebne vylúčiť tehotenskú aktivitu. Cvičenie v tehotenstve bývalo v skorších dobách tabuizovane. Ženám sa odporúčalo hlavne odpočívať a čo najmenej sa pohybovať. Teraz sa lekári všeobecne zhodujú, že moderné typy cvičení v tehotenstve sú pre zdravé ženy bezpečné. Vhodne zvolené cvičenia napomáhajú zaujať aktívny prístup k tehotenstvu, umožňujú lepšiu kontrolu nad vlastným telom, napomáhajú eliminovať možné tehotenské ťažkosti a po pôrode zvyšujú šancu na rýchlejší návrat do pôvodnej kondície.
Výhody cvičenia v tehotenstve
Príprava na pôrod a nácvik správneho dýchania sú súčasťou fyzioterapeutických prvkov prípravy rodičky na pôrod. Dobre vedenou gymnastikou nadobúda žena pocit istoty a dôvery vo vlastné sily, takže pôrod býva ľahší a rýchlejší.
Primerané a pravidelné cvičenie upevňuje mozgovo – svalové, mozgovo – cievne, mozgovo – orgánové a svalovo – mozgovo – orgánové spoje, ktoré vedú k harmonickej činnosti rôznych orgánov, čo vytvára optimálnu prevenciu vzniku komplikácií v tehotnosti a šestonedelí.Pôsobí fyzicky a emocionálne upokojujúco ( vyplavuje endorfíny)
Uvoľnené endorfíny pomáhajú relaxácii,
Napomáha k lepšiemu sebauvedomeniu ( využitie vlastného tela) a zvýšeniu sebadôvery,
Zmierňuje bolesti chrbta, kŕče v nohách, opuchy, zápchu a dýchavicu,
Zvyšuje úroveň energie,
Udržuje dobrú psychickú a fyzickú kondíciu,
Preventívne pôsobí proti oslabeniu svalov panvového dna,
Napomáha k správnemu držaniu tela,
Zvyšuje pružnosť svalov,
Zlepšuje funkciu pľúc, srdca, obličiek, tráviacich ústrojov,
Lepšie pripraví ženu na pôrod, skráti jeho trvanie,
Urýchľuje návrat k pôvodnej hmotnosti,
Znižuje percento predčasných pôrodov,
Stimuluje krvný obeh, preventívne pôsobí proti tromboflebitíde,
Uľahčuje zotavenie po pôrode,
Pozitívne vplýva na hmotnosť novorodenca,
Podporuje rast placenty
Gymnastika v tehotenstve
Tehotné ženy by mali začať s gymnastikou včas a mali by presne vedieť, na čo sú jednotlivé cviky zamerané. Dôležité je, aby sa naučili vhodne skombinovať dýchanie s pohybom. Ku všetkým ženám v skupine je potrebné pristupovať individuálne, podľa ich kondície.
Optimálne poradie cvikov
Medzi jednotlivé cviky je vhodné zaradiť brušné dýchanie a relaxáciu. Významným prvkom je nácvik špeciálneho dýchania a úkonov, charakteristických pre jednotlivé pôrodné doby, koncom 8. a v 9. mesiaci nácvik gynekologickej polohy. Ženám je potrebné zdôrazňovať dôležitosť pravidelného cvičenia aj v domácom prostredí.Dýchacie cviky v stoji a precvičovanie horných končatín
Cviky na chrbticu a chrbtové svalstvo
Precvičovanie dolných končatín v sede a v ľahu na chrbte
Precvičovanie bedrových kĺbov
Cviky na priame brušné svalstvo, ktoré je potrebné v 3., 5., 7. – 9. mesiaci vynechať aj svalstvo panvového dna.